Taleal Bedru Aleyna – Ummu Gülsüm / VİDEO

Yüzyıllar boyunca şiire ve müziğe düşkünlükleri ile bilinen Arapların geçtiğimiz yüzyıla unutulmaz damgasını vuran tartışmasız en büyük sesi. Zamanın sadece radyolarla kaplandığı eskide kalmış dünyanın sihirli insanı…

1975’de öldüğünde Kahire caddelerini dolduran 4.5 milyon kişinin gözyaşlarında saklı hüzünlerin karşılığı; Ümmü Gülsüm…

“Kavkabü’l-Şark” (Doğu’nun Yıldızı)¸ müzik dünyasının bütün yıldızlarının en parlağı… Ümmü Gülsüm (Mısır¸ 1906-1975)Arap şarkılarının ya da operasının en büyük kadın şarkıcısı¸ primadonnasıydı; ki hala da öyledir. Bu büyük ünü sadece emekle elde etti; “Allah vergisi” yeteneğini geliştirmek için çocukluğundan beri çalışarak ve bütün güçlüklere katlanarak. Ümmü Gülsüm geçmişini hiçbir zaman inkar etmedi; aksine onunla gurur duydu. Köyde büyük bir sefalet içinde geçirdiği çocukluktan sonra yükseldi. Sesinin güzelliği karşısında babası ve ağabeyi onun şarkı söylemesine izin verdi. Şans onu büyük ve usta müzisyenler Şeyh Abdullah Muhammed’le¸ daha sonra da yine onun kadar ünlü müzisyenler Muhammed Kasabcı ve Riad es-Sumbati ile karşılaştırdı. Sonra da Paris’teki eğitimini yeni tamamlayarak ülkesine dönmüş olan genç şair Ahmed Rami ile karşılaştı. Ahmed Rami ona aşık oldu ve bu hiçbir zaman sona ermeyen aşkını¸ Ümmü Gülsüm için yazdığı şiirlerde dile getirdi. Ahmed Rami’nin “Ömer Hayyam’ın Rubaileri” adlı bir şaheser çevirisi de vardır. Ümmü Gülsüm¸ yıllarca her ayın ilk perşembesi Kahire’nin en büyük sahnesinde beş saat süren konserler verdi. Kahire Radyosu bu konserleri canlı olarak yayınlar ve bütün Arap dünyası evlerinde veya kahvehanelerinde onu dinlerdi. 60’lı yıllarda genç bir besteci Beliğ Hamdi’yle çalışmaya başladığında Ümmü Gülsüm¸ repertuvarının tarzını değiştirdi. Bir başka büyük besteci-şarkıcı Muhammed Abdülvahab’la çalışmaya başladıktan sonra da zirveye ulaştı. Ümmü Gülsüm’ün yurtsever şarkıları Arap dünyasının önemli olayları sırasında inkar edilemez bir etki yarattı. Mısır ve Ümmü Gülsüm’ün imajı yarım yüzyıl boyunca birbirine karıştı ve birleşti. Bu kaynaşma bugüne kadar sürmektedir. 1975 yılında öldüğünde¸ Mısır¸ onu ulusal bir cenaze töreniyle toprağa verdi ve bütün Arap dünyası yas tuttu.

Sanatçı¸ yaklaşık iki yüz seksen beste seslendirdi.
Ümmü Gülsüm’ün Peygamber Efendimiz için seslendirilmiş çok sayıda parçası mevcut. Anonim çalışmaları da ustaca dillendiren Ümmü Gülsüm¸ tüm dünya Müslümanlarının dilinden düşürmedikleri ve Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Medine’deki Müslümanların Efendimizi (a.s) karşılarken dillerinden dökülen “Taleal Bedru Aleyna” adlı ilahiye de bir başka ruh katmış.


RamazanRehberi.Com / ÖZEL


ALTERNATİF GÖRÜNTÜ EKRANI.