2011 Ramazan ayında ilk teravih ve ilk sahur vakitleri!

İslam aleminin kutsal ayı¸ 11 ayın sultanı Ramazan¸ 31 Temmuz Pazar günü kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak. Aynı gece sahura kalkacak vatandaşlar¸ 1 Ağustos Pazartesi gününü oruçlu geçirecek.
 
Ramazan ayının başladığı 1 Ağustos günü ilk iftar Ankara'da 20.12'de¸ İstanbul'da 20.30'da¸ İzmir'de 20.32'de yapılacak.
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez¸ Ramazan dolayısıyla il müftülüklerine gönderdiği genelgeyle Ramazan ayında teravih namazlarının ta'dili erkana uyularak kıldırılmasını istedi.
 
Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayı için özel düzenlemelere de yer verilen genelgede¸ tatil kentleri dikkate alınarak ihtiyaç olan camilerde teravih namazının 2 rekatta bir selam verilerek kıldırılması konusunda uyarılar yer aldı.
 
Ramazan aylarında zaman zaman çeşitli illerde yanlış zamanda ezan okunduğu yönündeki haberlerin önüne geçmek için genelgede¸ din görevlileri akşam vakitlerinde de mutlaka ezanın iftar vaktinde okumaları konusunda uyarıldı.
 
Genelgede¸ müftü¸ vaiz ve din görevlilerinin Ramazan ayı boyunca hastane¸ hapishane¸ çocuk ıslahevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret etmeleri istendi.
 
Genelgede¸ ihtiyaç sahibi¸ öksüz¸ yetim¸ hasta¸ yaşlı¸ fakir ve engellilerle ilgilenecek¸ maddi durumu iyi olan vatandaşların gösterişli iftar davetleri vermek yerine¸ halkla bütünleşmeyi sağlayan¸ ihtiyaç sahiplerinin iştirak ettiği iftarlara yönelmeleri yönünde öncülük yapılması tavsiyesinde bulunuldu.
 
ORUÇ EN GEÇ ÇANAKKALE'DE EN ERKEN HAKKARİ'DE AÇILACAK
 
Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ay olduğu için en kutsal ay olarak da kabul edilen Ramazan'da orucu en erken Hakkarililer¸ en geç de Çanakkaleliler açacak. Buna göre iftar Hakkari'de 19.23'de¸ Çanakkale'de 20.39'da yapılacak.
 
Ramazan'ın ilk günü imsak vakti Ankara'da 03.56'da¸ İstanbul'da 04.06'da¸ İzmir'de 04.26'da girecek. İftar ise Ankara'da 20.12'de¸ İstanbul'da 20.30'da¸ İzmir'de 20.32'de olacak.
 
İlk gün Ankaralılar 16 saat 16 dakika¸ İstanbullular 16 saat 24 dakika¸ İzmirliler 16 saat¸ 6 dakika oruç tutacak.
 
İlk teravih namazı için ezan Ankara'da 21.48'de¸ İstanbul'da 22.09'da¸ İzmir'de 22.04'de okunacak.
 
Kadir gecesi 26 Ağustos'a denk gelen Ramazan ayında 29 Ağustos Pazartesi son oruç tutulacak. 30 Ağustos Salı günü ise Ramazan Bayramı başlayacak.