… Ve Kur’an Tilaveti…

Ne kadar Kur’an okursak o kadar Ramazan ayına dalmış olacağımızı iyi bilelim.

RAMAZANDA NASIL KUR’AN OKUYALIM?

Kur’an okumanın Allah’a yaklaştıran en büyük nafile ibadetlerden ve zikrin en güzel çeşitlerinden birisi olduğuna göre¸ Ramazan ayında ecir maksadı ile yapılacak en güzel işlerden birisidir. Bizim genel olarak

Kur’an’a karşı şu vazifelerimiz vardır:
1-    O’na en ince ayrıntılarına varıncaya kadar eksiksiz bir iman.
2-    Ayetlerindeki ahkâmı¸ esrarı ve mucizeleri tefekkür.
3-    Muktezası ile amel.
4-    Bir ibadet çeşidi olarak tilaveti.
5-    Bir sonraki nesle aktarılması için gerekenler.

Ramazan ayı bu beş görevin tamamı için uygun bir ortam olmakla beraber¸ Resulullah SAV’in bu ayda Kur’an okumayı artırdığına bakılırsa¸ bizim de çokça Kur’an okumamız gerekmektedir.

Hergün sabah ve akşam aynı saatte ve belli bir miktarı (mesela on sayfayı) düşmeyecek şekilde okumamız uygun olur. Okuyuşumuz¸ mümkünse sesli olsun. Maiyetimizdekiler dinleme imkanına sahip iseler onlar da dinlesinler. Ayrıca onların da okumalarını sağlamalıyız.

Kur’an’ı okumak gibi dinlemek te bir ibadettir. İyi okuyan bir hafızı dinlememiz ayrı bir ecir olur.

Kur’an okumada sünnet¸ sesli ve manası bilinmiyor olsa bile¸ onun deruni alemine dalıp¸ mahzun bir eda ile onu okumaktır.

Kur’an okurken¸ meleklerin okuduğumuz harfleri tek tek saydıklarını¸ her biri için sevab yazdıklarını bilerek okumalıyız. İmam Gazali’nin İhya-I Ulumuddin adlı eserinden Kur’an okuma adabına ait bölümü okumamızın da¸ neyi niçin okuduğumuzu kavramamıza çokça faydası olacaktır.