Bademli ve Kaşar Peynirli Karışık Sebze

Malzemeler 800 gr Patates200 gr Bezelye1 Adet Soğan100 gr Jambon1 Adet Mozzarella ya da Dil Peyniri4 Adet Domates60 gr BademMaydanozEtsuyuRendelenmiş Parmesan Peyniri Veya Eski KaşarTereyağıTuz¸ Karabiber Hazırlanışı Bir tavaya koyduğunuz […]
Malzemeler

800 gr Patates
200 gr Bezelye
1 Adet Soğan
100 gr Jambon
1 Adet Mozzarella ya da Dil Peyniri
4 Adet Domates
60 gr Badem
Maydanoz
Etsuyu
Rendelenmiş Parmesan Peyniri Veya Eski Kaşar
Tereyağı
Tuz¸ Karabiber
Hazırlanışı

Bir tavaya koyduğunuz 20 gr (1 Çorba kaşığından biraz fazla) tereyağında¸ doğranmış soğanı öldürün. Bezelyeleri tuzunu ve karabiberini ekleyip birkaç dakika karıştırarak pişirin Patatesleri yıkayıp soyduktan sonra ince ince dilimleyin. Yağladığınız bir fırın tepsisinin dibine ilk patates katını dizin
Üstüne bezelyelerin yarısını¸ dilimlenmiş mozzarelle ya da dil peynirinin yarısını¸ küp şeklinde doğranmış domates ve jambonun yarısını döşeyin.
Tuz¸ karabiber ilave ettikten sonra ikinci patates katını dizin. Diğer malzemelerin kalanını da aynı sırayla koyup işlemi bitirin. Tüm yüzeyini 2 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz¸ ince dilimlenmiş badem ve 2 çorba kaşığı parmesan peyniri ya da eski kaşar rendesiyle kaplayın.
Tüm malzemenin üstüne 4 kepçe etsuyu döktükten sonra kabı¸ önceden ısıttığınız 180 derecelik fırına verin. 45 dakika sonra çıkarıp aynı kapta servis yapın.