İslam aleminde Ramazan coşkusu

İslam dünyası¸ mübarek Ramazan ayına büyük bir sevinçle girdi. Dün gece kılınan ilk teravih namazında camiler lebalep doldu. Bazı İslam ülkeleri Salı günü oruca başlıyor.

İslam dünyası¸ onbir ayın sultanı Ramazan ayına dün akşam başladı. Dün gece ilk teravih namazını kılan ve sahura kalkan Müslümanlar¸ mağfiret ayına adım attı.

İslam dünyasının büyük çoğunluğu Ramazan ayına bugün başlarken¸ İran¸ Pakistan¸ Fas ve Umman’ın Salı günü Ramazan orucuna başlayacağı bildirildi. Müslüman ülkelerden sadece Libya’nın Pazar günü oruca başladığı kaydedildi.

İslam dünyasının mübarek Ramazan ayı¸ değişik coğrafyalarda olduğu gibi Rusya’da da coşkuyla karışlandı. Moskova’nın en eski camisi konumundaki Büyük Tatar sokaktaki Tarihi Camii’nin ilk teravih namazında lebalep dolduğu belirtildi. Cami imamı bu yılki Ramazan ayında¸ eski yıllara kıyasla daha fazla Müslüman’ın camiyi ziyaret ettiğine tanık olduklarını belirterek¸ “Özellikle teravih namazlarında caminin içi tamamen doluyor. Müslümanların bir kısmı namazı sokakta kılıyor” dedi.

Rahmet ve bereket ayı mübarek Ramazan münasebetiyle¸ bütün İslam âleminin Ramazan ayını tebrik ediyoruz. “Birlik¸ dayanışma¸ vahdet¸ direniş ve diriliş” ayının tüm ümmete hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. / Time Türk

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/Islam_by_country.svg/800px-Islam_by_country.svg.png