MİNBERDEN

 • Ramazanı idrak eden her mümin, hem üretirken hem de tüketirken Rabbimizin emir ve yasaklarını, O’nun belirlediği ölçüleri göz önünde bulundurur. Bereketli ramazan sofralarına kul hakkı karıştırmaz. Orucunu haram lokmayla açmaz. […]

  Müslüman, duaya kalkan ellerini haramla kirletmez – CUMA HUTBESİ

  Ramazanı idrak eden her mümin, hem üretirken hem de tüketirken Rabbimizin emir ve yasaklarını, O’nun belirlediği ölçüleri göz önünde bulundurur. Bereketli ramazan sofralarına kul hakkı karıştırmaz. Orucunu haram lokmayla açmaz. […]
 • Kardeşlik bağımızı selamla kuvvetlendirelim

  İçten gelen bir samimiyetle ve güler yüzle verilen ve alınan selam¸ hem veren hem de alan üzerinde olumlu etkiler bırakır.
 • Kur’an-ı Kerim’imiz mü’minleri geniş sıfatlarıyla bize tanıtıyor. İşte bu ayetlerden bir kısmını mealen takdim ederek ve bu sıfatlara uygun birer Müslüman olmamızın anahtarlarını sunuyoruz.

  Mü’minlerin Özellikleri / Cuma Hutbesi

  Kur’an-ı Kerim’imiz mü’minleri geniş sıfatlarıyla bize tanıtıyor. İşte bu ayetlerden bir kısmını mealen takdim ederek ve bu sıfatlara uygun birer Müslüman olmamızın anahtarlarını sunuyoruz.
 • "Rahmet ve Sevgi"nin buluşmasına engel sebebler ortadan kadırılmadan¸ Ramazan ayında sağnak halinde inen rahmet ve sevgiden istifade etmek mümkün değildir.

  Ramazan ayına hazırlıklı olalım

  "Rahmet ve Sevgi"nin buluşmasına engel sebebler ortadan kadırılmadan¸ Ramazan ayında sağnak halinde inen rahmet ve sevgiden istifade etmek mümkün değildir.
 • "Ramazan ayı¸ insanlara yol gösterici¸ doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın idirildiği aydır." (Bakara¸ 2/185)

  Ramazan ve Oruç

  "Ramazan ayı¸ insanlara yol gösterici¸ doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın idirildiği aydır." (Bakara¸ 2/185)
 • Oruç ve Kur’an ayı olan Ramazan Ayı¸ Zekat ve Fıtır sadakasının da bu ibadetlere dahil olması ile bir ibadetler cümbüşü haline gelir. Feyiz ve bereketin zirvesine ulaşan müminler¸ haklı olarak bayrama cehennem azabından kurtularak kavuşmuş olurlar.

  Ramazan'da¸ Zekat¸ Fıtra ve İnfak

  Oruç ve Kur’an ayı olan Ramazan Ayı¸ Zekat ve Fıtır sadakasının da bu ibadetlere dahil olması ile bir ibadetler cümbüşü haline gelir. Feyiz ve bereketin zirvesine ulaşan müminler¸ haklı olarak bayrama cehennem azabından kurtularak kavuşmuş olurlar.
 • Feyiz ve bereketleri ile bizi hem manen hem de maddeten kuşatan Ramazan ayının nerde ise ilk yarısına ulaştığımız bu günlerde¸ her sayılı gün gibi¸ günleri sayılı olan Ramazan ayını¸ daha iyi değerlendirme hususunda bir daha dikkatlerinizi çekmek üzere şu hususları arzetmek istyoruz:

  Kur’an ve Dayanışma Mevsimini İhya Edelim / Cuma Hutbesi

  Feyiz ve bereketleri ile bizi hem manen hem de maddeten kuşatan Ramazan ayının nerde ise ilk yarısına ulaştığımız bu günlerde¸ her sayılı gün gibi¸ günleri sayılı olan Ramazan ayını¸ daha iyi değerlendirme hususunda bir daha dikkatlerinizi çekmek üzere şu hususları arzetmek istyoruz:
 • Bilhassa çalışan kardeşlerimiz¸ iş şartlarına göre¸ serinleme ihtiyacı hissettiklerinde de abdest alarak veya başlarına soğuk su dökerek rahatlamaya çalışabileceklerdir. İş ve okul saatlerinin dışında da istirahat edebileceklerdir.

  Oruç Manevi bir Kalkandır / Cuma Hutbesi

  Bilhassa çalışan kardeşlerimiz¸ iş şartlarına göre¸ serinleme ihtiyacı hissettiklerinde de abdest alarak veya başlarına soğuk su dökerek rahatlamaya çalışabileceklerdir. İş ve okul saatlerinin dışında da istirahat edebileceklerdir.
 • Ne yazık ki insanoğlu¸ çoğu zaman sorumlulukluğunu unutmuş¸ insanlık dışı tutum ve davranışlar içinde bocalayıp durmuştur. Rabbimiz¸ kulları nefislerinin hırslarına yenik düşüp¸ aldanmamaları için Kur’an’da şu hatırlatmaları yapmıştır:

  Allah'tan (cc) DAVET VAR!

  Ne yazık ki insanoğlu¸ çoğu zaman sorumlulukluğunu unutmuş¸ insanlık dışı tutum ve davranışlar içinde bocalayıp durmuştur. Rabbimiz¸ kulları nefislerinin hırslarına yenik düşüp¸ aldanmamaları için Kur’an’da şu hatırlatmaları yapmıştır: