ORUÇ İLMİHALİ

 • Ramazan ayının daha ilk gününde en çok merak edilen konulardan biridir: Oruçluyken Gusül Abdesti¸ Duş Almak¸ Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

  Oruçluyken Gusül Abdesti, Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

  Ramazan ayının daha ilk gününde en çok merak edilen konulardan biridir: Oruçluyken Gusül Abdesti¸ Duş Almak¸ Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?
 • Aşağıdaki dokuz sebebden ötürü oruç tutmamak veya tutulmuş bir orucu bozmak mubahtır:

  Oruç TutMAMAYI Mübah Kılan Özürler

  Aşağıdaki dokuz sebebden ötürü oruç tutmamak veya tutulmuş bir orucu bozmak mubahtır:
 • Bir kocanın kötü huylu olması¸ karısı için bir özürdür; böyle bir kadın pişireceği yemeğin¸ yutmaksızın¸ tadına ve tuzuna bakabilir.

  Oruçlu İçin Mekruh Olan ve Olmayan Şeyler

  Bir kocanın kötü huylu olması¸ karısı için bir özürdür; böyle bir kadın pişireceği yemeğin¸ yutmaksızın¸ tadına ve tuzuna bakabilir.
 • Oruç kefareti¸ Ramazanda bir özür bulunmaksızın belli şartlar içinde orucunu bozan bir mükellefin¸ Müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir.

  Oruç Keffareti

  Oruç kefareti¸ Ramazanda bir özür bulunmaksızın belli şartlar içinde orucunu bozan bir mükellefin¸ Müslüman veya gayr-i müslim bir köle veya cariye azad etmesidir.
 • Unutarak bir şey yemek ve içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz.
Bu hususta farz¸ vacip ve nafile oruçlar arasında bir fark yoktur

  Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler

  Unutarak bir şey yemek ve içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz. Bu hususta farz¸ vacip ve nafile oruçlar arasında bir fark yoktur
 • Ramazan orucu¸ tayin edilmiş adak ve mutlak nafile oruçlar için niyetin vakti¸ güneşin batışından başlayarak kaba kuşluğa kadar devam eder. Bu zaman içinde niyet edilebilir.

  Orucun Vakti ve Niyeti

  Ramazan orucu¸ tayin edilmiş adak ve mutlak nafile oruçlar için niyetin vakti¸ güneşin batışından başlayarak kaba kuşluğa kadar devam eder. Bu zaman içinde niyet edilebilir.
 • Orucun yerine getirilmesinin farz olması için sıhhat ve ikamet şarttır. Onun için hasta olana ve yolculuk halinde bulunanlara¸ bu hallerinde oruç tutmak farz değildir.

  Orucun Şartları

  Orucun yerine getirilmesinin farz olması için sıhhat ve ikamet şarttır. Onun için hasta olana ve yolculuk halinde bulunanlara¸ bu hallerinde oruç tutmak farz değildir.
 • Ramazan-ı Şerif ayına Şehr-i Sıyam (Oruç ayı) denir. Ramazan bayramına da¸ “imsak”a son verileceği için Îd-i Fıtır (İftar bayramı) denilir.

  Orucun Mahiyeti

  Ramazan-ı Şerif ayına Şehr-i Sıyam (Oruç ayı) denir. Ramazan bayramına da¸ “imsak”a son verileceği için Îd-i Fıtır (İftar bayramı) denilir.