Oruçluyken Gusül Abdesti, Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayının daha ilk gününde en çok merak edilen konulardan biridir: Oruçluyken Gusül Abdesti¸ Duş Almak¸ Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayının daha ilk gününde en çok merak edilen konulardan biridir.
İnsanların kafası bu konuda çok karışır.

Uykuda cünup olmak yani boşalmak orucu bozar mı?
Bu durumda gusül abdesti alırken oruç bozulur mu?
Ramazanda banyo yapmak¸ duş almak orucu bozar mı? gibi soruların cevabı şöyledir:

Oruçluyken gece uykuda boşalma meydana gelirse bu sebeple gusül abdesti almak gerekir. Uykuda meydana gelen bu olaydan dolayı oruç bozulmaz. Ancak gusül abdesti alırken dikkatli olmak gerekir. Su yutmamak gerekiyor.

 

Ağızdan ve burundan mideye su inerse oruç bozulur. Ancak ağıza ve burna su alınırken dikkatli davranılıp da su yutulmazsa oruca herhangi bir zararı yoktur ve rahatlıkla banyo yapılıp¸ gusül abdesti alınabilir.

Bir diğer konu da aşırı sıcak havadan bunalıp da duş almak isteyebilirsiniz. Yine aynı durumda ağızdan ve burundan su yutmamak koşuluyla vücuda su girmediği için oruç bozulmaz.

Diğer bir nokta da abdest sırasında ağza su alındığında tükürdükten sonra ağızda kalan hafif yaşlık ne olacak? Bu yaşlığı azaltana kadar 1-2 kere tükürebilirsiniz. Ağzınızda su kaldığı hissi illa ki olacaktır. Ancak bu kadar çok kafaya takmanıza gerek yoktur. Suyu attıktan ve tükürdükten sonra kalan çok az yaşlık oruca bir zarar getirmez.