Ramazan ayında hava durumu nasıl olacak?

Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu¸ Ramazan ayında hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceğini söyledi.

Veysel Eroğlu¸ hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceğini söyledi. Eroğlu¸ Ramazan ayının ilk gününden itibaren yurdun kuzey kesimlerinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2 – 4 derece¸ güney ve iç kesimlerde ise mevsim normallerinin 5 – 8 derece üzerinde olacağını aktardı.
 
 Eroğlu¸ Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 10 ve 12 Temmuz 2012 tarihlerinde bütün yurtta yüksek sıcaklık uyarısı yapıldığını hatırlatarak¸ 15-16 Temmuz tarihlerinde yurdumuzun büyük bölümünde 2012 yılı Temmuz ayının en yüksek sıcaklık değerlerinin kaydedildiğini ifade etti.
 
Bu çerçevede 16 Temmuz Pazartesi günü Ankara'da 38¸ İstanbul'da 36¸ İzmir ve Adana'da 38¸ Aydın¸ Manisa¸ Muğla ve Antalya'da 42 Denizli'de 43 derece sıcaklık ölçüldü. Muğla'nın Milas ilçesinde ölçülen 45¸7 derece¸ 6 Temmuz 2000 tarihinde kaydedilen en yüksek sıcaklık değerini tekrarlamıştır.
 
Bakan Eroğlu¸ konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Tahminlerimiz doğrultusunda yurdun kuzeybatı kesimleri Salı günü ve dün Balkanlar üzerinden gelen serin havanın etkisinde kaldı. Özellikle Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında hava sıcaklığının 4-6 derece azaldığı ve mevsim normallerine indiği fakat diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmadığı ve mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam ettiği gözlemlenmektedir. Yapılan son değerlendirmelere göre bugün Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. 20¸21¸22 Temmuz 2012 Cuma¸ Cumartesi ve Pazar günleri Doğu Anadolu’nun doğusu ile Uşak¸ Kütahya ve Bilecik çevrelerinde yerel ve kısa süreli gök gürültülü sağanak yağış görüleceği¸ diğer bölgelerimizde ise havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının bugün yurdun kuzeybatı kesimlerinde itibaren tekrar artmaya başlayacağı¸ Ramazan ayının ilk günleri olan hafta sonu ve önümüzdeki yeni haftada da bütün yurtta artmaya devam edeceği¸ yurdun kuzey kesimlerinde mevsim normallerinin 2-4 derece¸ güney ve iç kesimlerinde ise 5-8 derece üzerinde olacağı tahmin ediliyor.”
 
Bakan Eroğlu¸ aşırı sıcaklar sebebiyle yaşanabilecek güneş çarpmasına karşı özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 -16.00 saatleri arasında¸ yüksek sıcaklığa karşı hassasiyeti olan kronik hastalığı bulunanlar¸ yaşlılar¸ çocuklar¸ engelliler ve hamilelerin güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması hususunda vatandaşları uyardı.
 
Veysel Eroğlu ayrıca¸ beklenen yüksek sıcaklık ve düşük nem dolayısıyla meydana gelebilecek orman yangın riskine karşı çiftçilerimizin anız yakmaması ve vatandaşların ve ilgililerin duyarlı ve tedbirli davranmasını istedi.