Ramazan’ın mânevî iklimi sabote edilmesin

Ramazan’ın mânevî iklimi sabote edilmesin

Seviyesiz saldırı ve tartışmalar, içi boş polemikler ve eğlence programlarıyla ramazan ayının manevî atmosferi yine bulandırılmak isteniyor.


İMSAK VAKTİ VE EKŞİ SÖZLÜK


“Ramazan ayında, son üç yıldır neredeyse her gece, imsak vakti şu saat mi başlar, bu saat mi başlar tartışmasıyla manevî iklimi sabote etmek doğru değildir” 
diyen  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ekşi Sözlük′te Peygamberimize yönelik hakaretler için de “Düşünülerek yapılan bir tertip varsa, bu manevî iklimi provoke etmeye yönelik birşeydir” dedi.

RAMAZAN EĞLENCE AYI DEĞİL

Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN) ve Tüm Memur -Sen Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Osman Temel de, Ramazan ‘ın eğlence değil, ibadet ayı olduğunu belirterek, “Ramazan’da belediyelerin sözde Ramazan etkinlikleri adı altında yaptığı eğlence türü gösterileri tasvip etmiyoruz” açıklaması yaptı.

Ramazan’ın manevî iklimine zarar veriliyor

 
Orucu nelerin bozup nelerin bozmayacağı üzerinden magazinleştirmenin doğru olmadığını belirten Görmez, son zamanlarda Ramazan ayında orucu neyin bozup neyin bozmayacağı, sahur vaktinin kaç olup olmadığı yönündeki tartışmaların Ramazan’ın manevî iklimine zarar verdiğini söyledi.

Orucu neyin bozduğu bellidir

Mehmet Görmez, 14 asır boyunca orucu neyin bozduğu neyin bozmadığı kitaplarda yazılmıştır. “Ramazan, dindarlığımızı daha yüksek bir seviyeye çıkarmak, dindarlığımızı her türlü çelişkiden kurtarmak için çok büyük bir muhasebe imkanı sunar. Bunun yerine biz bozulan benliklerimizi, kişiliklerimizi Ramazan’ın manevî ikliminde nasıl tedavi ederiz bunun üzerinde durmamız lazım” dedi.