Saray Sarması

Malzemeler 1 Kg Baklavalık Un500 gr Buğday Nişastası4 Adet Yumurta5 Çay Kaşığı Tuz1¸5 Su Bardağı Su7 Su Bardağı Dövülmüş Fıstık1 Kg TereyağıŞerbet için:8 Su Bardağı Şeker12 Su Bardağı Su Hazırlanışı […]
Malzemeler

1 Kg Baklavalık Un
500 gr Buğday Nişastası
4 Adet Yumurta
5 Çay Kaşığı Tuz
1¸5 Su Bardağı Su
7 Su Bardağı Dövülmüş Fıstık
1 Kg Tereyağı
Şerbet için:
8 Su Bardağı Şeker
12 Su Bardağı Su
Hazırlanışı

Geniş bir kapta un¸ tuz ve yumurtaları bir buçuk su bardağı su ile yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru ceviz iriliğinde bezelere ayırın. Bezeleri merdane ile küçük bir tabak büyüklüğünde açın. 15 dakika dinlendirin. Dinlendirdiğiniz hamurları 8 er gruplar halinde aralarına nişasta serperek üst üste dizin. Bir oklava yardımıyla ince yufkalar açın.
Açtığınız yufkanın üzerine dövülmüş fıstık serpin.
Yufkayı oklavaya sararak¸ kenarlarından büzün.
Büzdüğünüz yufkayı tepsiye dizin. Keskin bir bıçak yardımıyla 3 cm lik dilimler halinde kesin. Diğer yufkalara da aynı işlemi uygulayın. Erittiğiniz tereyağını yufkaların üzerine dökün. Yağın fazlasını tepsiyi çok hafif eğerek¸ boşaltın. Önceden ısıtılmış orta ısılı fırında tatlıyı 20 dakika pişirin.
Şerbet için 8 su bardağı şeker ile 12 su bardağı suyu¸ şeker iyice eriyene dek kaynatın ve soğutun. Sonra sıcak tatlının üzerine dökün. Tatlıyı soğuttuktan sonra servis yapın.