ŞİFALI YAZILAR

 • Bugün Çarşamba. Bugünü saymazsak oruca bir gün kaldı.

  Ramazan öncesi yapacaklarımız!

  Bugün Çarşamba. Bugünü saymazsak oruca bir gün kaldı.
 • Biz¸ “kalbimiz temiz” diyerek nefsimizi baş köşeye oturtup başkalarının günahlarına bakacağımıza¸ kendi noksanlarımızla ilgilensek ve onları tamamlamaya gayret göstersek o gün daha kârlı çıkarız. Başkasının noksanlığı bizi yükseltmeyecek. Bu dünyada bile onun misâllerini yaşamıyor muyuz!?..

  'Benim kalbim temiz!' demek yeterli mi?

  Biz¸ “kalbimiz temiz” diyerek nefsimizi baş köşeye oturtup başkalarının günahlarına bakacağımıza¸ kendi noksanlarımızla ilgilensek ve onları tamamlamaya gayret göstersek o gün daha kârlı çıkarız. Başkasının noksanlığı bizi yükseltmeyecek. Bu dünyada bile onun misâllerini yaşamıyor muyuz!?..
 • Biz Hayy hattında yürürken sel hattına¸ yel hattına¸ fay hattına karşı tedbir alırız. İman yolunu yolumuza karşı haset edenlere karşı¸ geceyi götürüp sabahın aydınlığını getiren Allah’a sığınırız.

  Depreme dayanıklı adam

  Biz Hayy hattında yürürken sel hattına¸ yel hattına¸ fay hattına karşı tedbir alırız. İman yolunu yolumuza karşı haset edenlere karşı¸ geceyi götürüp sabahın aydınlığını getiren Allah’a sığınırız.
 • Başkasının yediği yemekle bizim karnımız doymaz. Başkasının içtiğiyle bizim ciğerlerimiz suya kanmaz. Bu konuda hepimiz aynı düşüncedeyiz. Gerçi şairin “Afiyet olsun yarim sen yedikçe ben doydum” dizesi de vardır ama karnı toklar için geçerlidir.

  Görevimiz¸ Gücümüzle Orantılıdır

  Başkasının yediği yemekle bizim karnımız doymaz. Başkasının içtiğiyle bizim ciğerlerimiz suya kanmaz. Bu konuda hepimiz aynı düşüncedeyiz. Gerçi şairin “Afiyet olsun yarim sen yedikçe ben doydum” dizesi de vardır ama karnı toklar için geçerlidir.
 • Kendilerine kendi ırklarından gönderilen peygamberleri bile öldürenlerin planları tutmuş olsaydı şimdi yeryüzünde bir tek dürüst insan bulmamız mümkün olmazdı.Ama bakıyorsunuz ki İsrail’de Yahudilerin yaptığı haksızlığa dünyanın her tarafından tepki gösteren milyarlarca insan¸ insanlığın ölmediğini ilan ediveriyor

  Allah Var Keder Yok

  Kendilerine kendi ırklarından gönderilen peygamberleri bile öldürenlerin planları tutmuş olsaydı şimdi yeryüzünde bir tek dürüst insan bulmamız mümkün olmazdı.Ama bakıyorsunuz ki İsrail’de Yahudilerin yaptığı haksızlığa dünyanın her tarafından tepki gösteren milyarlarca insan¸ insanlığın ölmediğini ilan ediveriyor
 • Güneş binlerce yıldır aynı saatte doğar¸ aynı saatte batar. O hiç şaşmadı¸ şaşırtmadı Ahir zaman tarzı hayatı ne kadar derin müdahaleler yaptı. İnsandan¸ bitkiye kadar pek çok şeyin geniyle oynandı¸ kimyası değiştirildi. Teknoloji getirdiğinden fazlasını götürdü.

  Bari geceler gece olarak kalsın!

  Güneş binlerce yıldır aynı saatte doğar¸ aynı saatte batar. O hiç şaşmadı¸ şaşırtmadı Ahir zaman tarzı hayatı ne kadar derin müdahaleler yaptı. İnsandan¸ bitkiye kadar pek çok şeyin geniyle oynandı¸ kimyası değiştirildi. Teknoloji getirdiğinden fazlasını götürdü.
 • Ümitlerin kesildiği¸ milleti kuraklığa göre hazırlamanın devam ettiği bu günlerde bir de bakıyorsunuz Rabbimiz gökyüzünden rahmetini bardaktan boşanırcasına yağdırıveriyor.

  Umut çiçekleri

  Ümitlerin kesildiği¸ milleti kuraklığa göre hazırlamanın devam ettiği bu günlerde bir de bakıyorsunuz Rabbimiz gökyüzünden rahmetini bardaktan boşanırcasına yağdırıveriyor.
 • Şifa Tefsiri'nin Müellifi Mahmut TOPTAŞ Hoca'dan yine yüreklere şifa olacak sıradışı bir yazı... "Sevgilinin yanında somurtmayın Çünkü Sevgilimiz bizi görüyor."

  Sevgilinin yanında somurtmayın

  Şifa Tefsiri'nin Müellifi Mahmut TOPTAŞ Hoca'dan yine yüreklere şifa olacak sıradışı bir yazı... "Sevgilinin yanında somurtmayın Çünkü Sevgilimiz bizi görüyor."
 • Sağcısından solcusuna kadar¸ dervişinden berduşuna kadar¸ midesine hiç helal lokma girmeyeninden¸ haram sokaklara adım atmamışına kadar herkesin umutla beklediği¸ belki iyi olur dediği biz Müslümanlar¸ iyi bir imtihan veremedik.

  Bu Özeleştirinin NERESİNDEYİZ?

  Sağcısından solcusuna kadar¸ dervişinden berduşuna kadar¸ midesine hiç helal lokma girmeyeninden¸ haram sokaklara adım atmamışına kadar herkesin umutla beklediği¸ belki iyi olur dediği biz Müslümanlar¸ iyi bir imtihan veremedik.
 • Başımla gönlümü edemedim eş¸
Biri yüz yaşında¸ biri yirmi beş¸
Başım dedi¸ dinlen. Gönlüm dedi koş¸
Başım dedi durul. Gönlüm dedi coş...
Biz gönlümüzün sesini dinleyelim.

  Gönlümüzü Dinleyelim

  Başımla gönlümü edemedim eş¸ Biri yüz yaşında¸ biri yirmi beş¸ Başım dedi¸ dinlen. Gönlüm dedi koş¸ Başım dedi durul. Gönlüm dedi coş... Biz gönlümüzün sesini dinleyelim.