Sokakta iftar bereketi

Sıcak yaz günlerinde oruç tutacak vatandaşları düşünen Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyeleri¸ bu yıl iftar çadırları yerine sokaklara sofralar kuracak.

İstanbul'da belediyeler vatandaşları iftar sofralarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak iftar çadırları¸ yerini sokaklarda kurulan iftar sofralarına bırakacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan iftar programı kapsamında¸ Ramazan ayı boyunca farklı semtlerde kurulacak noktalarda¸ vatandaşın iftarını açması için yemek dağıtılacak. 4 çeşit yemek ve çeşitli iftariyeliklerden oluşan menü¸ 10 mobil büfeyle tespit edilen sokaklara ulaştırılacak. Ramazan ayı boyunca günde ortalama 10 bin kişi iftarını Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan sofralarda açacak. Her gün 500 kişinin görev alacağı organizasyonun tüm ihtiyaçları¸ Büyükşehir Belediyesine bağlı lojistik destek merkezince gerçekleştirilecek.

İlçe belediyeleri de düzenleyecekleri sokak iftarlarıyla her gün binlerce kişiyi ağırlayacak. Küçükçekmece bin 500¸ Bağcılar bin 500¸ Beykoz bin¸ Gaziosmanpaşa bin 500¸ Fatih Belediyesi de bin kişiye sokak iftarları vermeyi planlıyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Ramazan ayı süresince Eminönü¸ Avcılar¸ Bakırköy¸ Kadıköy¸ Beşiktaş¸ Şişli¸ Şirinevler¸ Aksaray ve Taksim gibi bazı meydanlarda vatandaşlara iftar paketi dağıtacak.

HER İLÇENİN PROGRAMI FARKLI

Kentin 4 farklı noktada ise iftar çadırı kurulacak. Bağcılar Belediyesi¸ iftar çadırının yanısıra alışveriş stantları ve lunaparkın kurulduğu alanda¸ Ramazan eğlenceleri düzenleyecek. Şişli Belediyesi de Mecidiyeköy ve Ayazağa'da kuracağı iftar çadırlarında günde 5 bin kişiye iftar verecek. Beykoz Belediyesi de Beykoz Çayırı'nda kuracağı iftar çadırında vatandaşları ağırlayacak. Esenler Belediyesi¸ belirlenen ihtiyaç sahiplerine iftar saatine az bir zaman kala sıcak yemek dağıtımı yapacak. Maltepe Belediyesi ise cami ve lokantalarla işbirliği yaparak her akşam 15 ayrı noktada iftar yemeği verecek.