Tüm yurtta “Ramazan Seferberliği”


Müslümanların büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Ayı yaklaşırken¸ Diyanet İşleri Başkanlığı da “Ramazan Seferberliği” başlattı.

Ramazan Rehberi / Özel

Müslümanlar¸ Ramazan’ın sıcak yaz aylarına denk gelmesi ile birlikte yaklaşık 16 saat boyunca oruçlu olacak. Mübarek günler için başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta illere göre özel düzenlemeler yapılırken¸ vatandaşlara Ramazan Ayı ile ilgili uyarı ve hatırlatmalarda bulunuldu.

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı¸ Ramazan Ayına ilişkin İl Müftülüğünün yaptığı hazırlıkları anlattı ve Müslümanlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Merkezi vaaz yerine yüz yüze vaaz yapılacak.

100 e yakın vaaz konusu tespit ederek İstanbul vaizlerine gönderdiklerini söyleyen Mustafa Çağrıcı¸ vaazların ana konusunun bu yıl “Kur’an-ı Kerim’in sosyal yaşama etkisi” ağırlıklı olduğunu ifade etti. Bu yıl vaazlar merkezi sisteme göre değil¸ yüz yüze yapılacak.

Oruç¸ olgunluğumuzun testidir!

Oruç tutanlara tavsiyelerde bulunan Çağrıcı¸ orucun sabır ibadeti olduğunu vurgulayarak¸ “eğer insanlar getirdiği bazı sıkıntılara katlanamayacak tavırlar sergiliyorlarsa doğrusu bu kimseler Müslümanlıkta henüz olgunlaşmamış kimselerdir. Oruç bizim olgunluğumuzu test eden bir ibadettir. Ağzımız ve fiziğimiz oruç tutarken ruhumuz günah işlememelidir.”dedi.

Gösterişli sofralardan uzak duralım!

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı¸ gösterişli iftar sofralarına yönelik bir soru üzerine ise Ayet ve Hadislerin sofraların sadece olmasını tavsiye ettiğini söyledi. Ramazanların asla abartılı yiyecek ve içeceklerin sergilendiği bir fırsat gibi görülmemelidir. Bu sofralarda çoğunlukla israflar oluyor.

Hurafelere dikkat!

Kabir ziyaretleri ve türbe ziyaretlerindeki hurafelere dikkat çeken Mustafa Çağrıcı¸ bu tür mekânların kendimizi hesaba çekme mekanı olduğunu ifade ederek¸ Kabirlerden medet umulamayacağını söyledi. Hurafelerden uzak durulması gerektiğini ifade eden Çağrıcı¸ “dilekleri ölene değil Allah’a sunmak gerekir” şeklinde konuştu.