YANLIŞLARIMIZ

 • Ramazan: İsraf ayı değildir

  Mal ve vakit israfı zamanların hiçbirinde hoş değildir şüphesiz. Hele hele ramazan ayı mal ve vakit israfı için asla uygun değildir.
 • Ramazan Müslümanlar için Kur’an ayıdır. Tam anlamı ile Kur’an ayıdır. Çeşitli teknolojik aletlere yüklenmiş kuran surelerini dinleyerek kuran dinlenmiş ve böylece ramazana yakışır bir iş yapmış olmayız.

  Ramazan: Teknolojiye kur’an okutma ayı değildir

  Ramazan Müslümanlar için Kur’an ayıdır. Tam anlamı ile Kur’an ayıdır. Çeşitli teknolojik aletlere yüklenmiş kuran surelerini dinleyerek kuran dinlenmiş ve böylece ramazana yakışır bir iş yapmış olmayız.
 • Önce kadir gecesini belirli bir güne sıkıştırdılar. Halbuki o ramazanın içinde gizli bir hazine idi.Sonra da o geceyi¸insanların kendi kafalarından oluşturdukları törenler ve ibadet kılıflı gösterilerle eritip götürdüler.

  Kadir gecesi şans oyunu değildir

  Önce kadir gecesini belirli bir güne sıkıştırdılar. Halbuki o ramazanın içinde gizli bir hazine idi.Sonra da o geceyi¸insanların kendi kafalarından oluşturdukları törenler ve ibadet kılıflı gösterilerle eritip götürdüler.
 • Ramazan: İftar ayı değildir

  Ramazan ayı¸ dünya nimetlerini elinin altında bulundurduğu halde¸ Rabbinin emri olduğu için yemeyen-içmeyen¸ şehvetlere karşı sabır imtihanını kazanmaya gayret eden müminlerin ayıdır. Abartılı bir israf şovuna dönüşen iftar sofraları Rabbani niteliği olmayan sofralardır.
 • Oruçlu olduğu için sinirlenen¸ esip gürleyen¸ vurup kıran Müslüman hatalıdır. İftara yetişemediği için¸ teravihi kaçırdığı için¸ kul hakkı ihlal eden¸ ahlaki olmayan sözler sarf eden mümin ramazanını boşa harcayan mümindir.

  Ramazan: Gerginlik ayı değildir

  Oruçlu olduğu için sinirlenen¸ esip gürleyen¸ vurup kıran Müslüman hatalıdır. İftara yetişemediği için¸ teravihi kaçırdığı için¸ kul hakkı ihlal eden¸ ahlaki olmayan sözler sarf eden mümin ramazanını boşa harcayan mümindir.
 • Şehir şehir¸ cami cami dolaşmak ramazanla bağlantısız işlerdendir. adeta Müslümanlar için tatil ve gezi sezonuna dönüştürülmüş bir ramazan anlayışı ruhsuz ve ihlassız bir anlayıştır.

  Ramazan: Seyahat ayı değildir

  Şehir şehir¸ cami cami dolaşmak ramazanla bağlantısız işlerdendir. adeta Müslümanlar için tatil ve gezi sezonuna dönüştürülmüş bir ramazan anlayışı ruhsuz ve ihlassız bir anlayıştır.
 • İlk günlerini heyecanla karşılayıp¸ henüz onun bayramı gelmeden yarıda bırakıvermek¸ hız kesmek¸ ibadetleri ve kaçınılması gereken şeyleri sulandırmak en azından başlamak¸ ama bitirememektir.

  Ramazan: Tamamı bir aydır

  İlk günlerini heyecanla karşılayıp¸ henüz onun bayramı gelmeden yarıda bırakıvermek¸ hız kesmek¸ ibadetleri ve kaçınılması gereken şeyleri sulandırmak en azından başlamak¸ ama bitirememektir.
 • Teravih başta olmak üzere ramazan ayında çok namaz kılınıyor diye namazın genel kuralları gevşetilemez¸ eğer ramazan mümin için hassasiyeti yüksek bir ay ise¸ müminin ibadetlere bakan gözü¸ezanı duyan kulağı¸ okuyan dili o hassasiyete göre görmeli¸ duymalı ve konuşmalıdır.

  Ramazan: Namazı¸ gevşek bir namaz değildir

  Teravih başta olmak üzere ramazan ayında çok namaz kılınıyor diye namazın genel kuralları gevşetilemez¸ eğer ramazan mümin için hassasiyeti yüksek bir ay ise¸ müminin ibadetlere bakan gözü¸ezanı duyan kulağı¸ okuyan dili o hassasiyete göre görmeli¸ duymalı ve konuşmalıdır.
 • Cimrilikten uzaklaşmak için iyi bir fırsat olan ramazanı bu açıdan da yanlış anlamamak gerekir.
Zekât¸ sadaka¸ zikir¸ ilim¸ ibadet bizim yol işaretlerimizdir.

  Ramazan: Zekat Ramazan ibadeti değildir

  Cimrilikten uzaklaşmak için iyi bir fırsat olan ramazanı bu açıdan da yanlış anlamamak gerekir. Zekât¸ sadaka¸ zikir¸ ilim¸ ibadet bizim yol işaretlerimizdir.
 • Ümmet-i Muhammed’in en derin değerlerinden birisi olan ramazan ve orucu¸siyasi ve ticari giderlerine alet edip¸ramazan eğlencesi üretenler¸gaflette bulunup böyle bir organizeye ortak olanlar¸İslami değerlerin safiyetini bozmak gibi bir cürmün sahibi olmuşlardır.

  Ramazan: Eğlence ayı değildir

  Ümmet-i Muhammed’in en derin değerlerinden birisi olan ramazan ve orucu¸siyasi ve ticari giderlerine alet edip¸ramazan eğlencesi üretenler¸gaflette bulunup böyle bir organizeye ortak olanlar¸İslami değerlerin safiyetini bozmak gibi bir cürmün sahibi olmuşlardır.