Zeytinyağlı Patlıcan Dolması

Malzemeler 1 kg patlıcan250 g pirinçten hazırlanmış zeytinyağlı dolma harcı1/2 çay k. tuz1/4 su bardağı zeytinyağı200 g konkase domates1/2 çay k. toz şeker1/2 su bardağı su Hazırlanışı Patlıcanları baş tarafından […]
Malzemeler

1 kg patlıcan
250 g pirinçten hazırlanmış zeytinyağlı dolma harcı
1/2 çay k. tuz
1/4 su bardağı zeytinyağı
200 g konkase domates
1/2 çay k. toz şeker
1/2 su bardağı su
Hazırlanışı

Patlıcanları baş tarafından kesin. Dışta ince bir kabuk bırakarak¸ içini keskin bir akla çizerek kesin. İki avucunuzla ovalayarak¸ patlıcanın içini dışarı çıkartın. Birkaç santim boyunda bir kısmını kesip¸ kapak olarak kullanmak üzere bir kenara koyun. Oyulmuş patlıcanları yıkayıp¸ süzdürün.
Dolma içini¸ kapak için bir boşluk bırakarak¸ patlıcanların içine doldurun. Üzerine kapağını geçirin¸ kürdanla kapağı tutturun.
Tencerenin altına harcı hazırlarken ayırdığınız maydanoz¸ nane ve dereotu saplarını yerleştirin. Dolmaları tencereye dizin. Üzerine tuz¸ zeytinyağı¸şeker¸ domates ve suyunu ilave edip¸ yağlı kağıt örtün. Tencerenin kapağını örterek ağır işte 40-45 dakika pişirin.
Tencereyi ateşten alın. Dolmaları¸ tencerenin içinde¸ kapağını açmadan¸ soğumaya bırakın. Dolmalar soğuyunca tencereden alıp¸ tabaklara aktarın. Patlıcan dolmasını soğuk olarak servis yapın.