NASIL ORUÇ TUTALIM

 • Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Musftafa¸ Oruçlarını neyle açarlardı. İşte Peygamberimizin mü'minlere alternatifli oruç açma tavsiyeleri...

  Peygamber Efendimiz orucunu neyle açardı?

  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Musftafa¸ Oruçlarını neyle açarlardı. İşte Peygamberimizin mü'minlere alternatifli oruç açma tavsiyeleri...
 • Mide ile birlikte göz¸ kulak¸ kalp¸ hayal ve düşünce gibi diğer duygular da bir çeşit oruç tutarlar. Her birisi kendisine göre bir ibadete başlar.

  Mükemmel oruç nasıl olur?

  Mide ile birlikte göz¸ kulak¸ kalp¸ hayal ve düşünce gibi diğer duygular da bir çeşit oruç tutarlar. Her birisi kendisine göre bir ibadete başlar.
 • İftarda sünnet olan az yemektir. Asıl yeme ihtiyacımızı sahura saklayıp¸ iftarda ayakta duracak kadar yiyelim. Yediklerimiz de gözümüzün değil midemizin doyacağı şeyler olmalıdır.

  İftar Bereketi

  İftarda sünnet olan az yemektir. Asıl yeme ihtiyacımızı sahura saklayıp¸ iftarda ayakta duracak kadar yiyelim. Yediklerimiz de gözümüzün değil midemizin doyacağı şeyler olmalıdır.
 • Peygamber SAV efendimiz: Sahur yemeğinde bereket olduğunu¸Ehli kitabın orucu ile bizim orucumuz arasında sahur yemeği yemenin fark olarak bulunduğunu¸
 Meleklerin sahur sofrasındakilere dua ettiğini haber vermiştir.

  Sahuru İhmal Etmemeli

  Peygamber SAV efendimiz: Sahur yemeğinde bereket olduğunu¸Ehli kitabın orucu ile bizim orucumuz arasında sahur yemeği yemenin fark olarak bulunduğunu¸ Meleklerin sahur sofrasındakilere dua ettiğini haber vermiştir.
 • "Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval'den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur". (Müslim ve Tirmizî)

  Şevval Ayı Orucu

  "Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval'den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur". (Müslim ve Tirmizî)
 • Atalarımız; “Her geceyi kadir bil” demişler. Her gecenin hakkım verelim. “Her geleni Hızır bil” demişler herkese İslâmi kurallara göre davranalım.

  Kadir Gecesi (Leyle-i Kadr)

  Atalarımız; “Her geceyi kadir bil” demişler. Her gecenin hakkım verelim. “Her geleni Hızır bil” demişler herkese İslâmi kurallara göre davranalım.
 • Hz. Peygamber’in uygulamalarını ve tavsiyelerini dikkate alan İslam fakihleri¸ Ramazan’ın son on gününde itikâfa girmenin sünnet olduğunu ifade etmişlerdir. Güzel bir kulluk hatırası 'İTİKÂF'¸ hayatımıza nasıl yansımalı? İşte cevabı..

  Haydin¸ 'Rabbimize Gidelim!' (İTİKÂF)

  Hz. Peygamber’in uygulamalarını ve tavsiyelerini dikkate alan İslam fakihleri¸ Ramazan’ın son on gününde itikâfa girmenin sünnet olduğunu ifade etmişlerdir. Güzel bir kulluk hatırası 'İTİKÂF'¸ hayatımıza nasıl yansımalı? İşte cevabı..
 • Şimdi Ramazan ve Oruç’a bildik anlamı kazandırmak için yeniden bir hareket gerekiyor. İnsan ruhu kendini tanımaya muhtaçtır. Özellikle gençleri tam bir ruhsal zenginliğe kavuşturmak için onlara kendileriyle baş başa kalma fikrini verebilmeliyiz.

  Kaybettiren Ramazan mı¸ kazandıran Ramazan mı?

  Şimdi Ramazan ve Oruç’a bildik anlamı kazandırmak için yeniden bir hareket gerekiyor. İnsan ruhu kendini tanımaya muhtaçtır. Özellikle gençleri tam bir ruhsal zenginliğe kavuşturmak için onlara kendileriyle baş başa kalma fikrini verebilmeliyiz.
 • Kul haklarından arınmadan yaptığımız ibadet ve hayırların büyük hesaplaşma gününde¸ alacaklılarımıza verileceğini bilelim.

  Büyük Risk: Kul Hakkı

  Kul haklarından arınmadan yaptığımız ibadet ve hayırların büyük hesaplaşma gününde¸ alacaklılarımıza verileceğini bilelim.
 • Sadece aç kalmak oruc değildir.
Yalan¸ iftira ve gıybet gibi dil afetleri¸ orucu yer bitirir.
Hadisi şerifler yalan konuşan bir insanın orucunu boşuboşuna açlık şeklinde yorumlamıştır.

  Bütün Organlar Oruç Tutmalı

  Sadece aç kalmak oruc değildir. Yalan¸ iftira ve gıybet gibi dil afetleri¸ orucu yer bitirir. Hadisi şerifler yalan konuşan bir insanın orucunu boşuboşuna açlık şeklinde yorumlamıştır.