RAMAZAN YAZILARI

 • Teravih¸ ‘tervîha’ kelimesinin çoğuludur. Tervîha ise sözlükte ‘istirahat etmek’¸ ‘dinlenmek’¸ ‘huzur duymak’¸ ‘sevinmek’ ve ‘bir işi kolaylaştırmak için nöbetleşe yapmak’ gibi anlamlara gelir.

  Peygamberimiz nasıl Teravih kılardı?

  Teravih¸ ‘tervîha’ kelimesinin çoğuludur. Tervîha ise sözlükte ‘istirahat etmek’¸ ‘dinlenmek’¸ ‘huzur duymak’¸ ‘sevinmek’ ve ‘bir işi kolaylaştırmak için nöbetleşe yapmak’ gibi anlamlara gelir.
 • Efendimiz (s.a.v)¸ Ramazan heyecanını daha Receb ayı girer girmez yaşamaya başlar ve "Alahım! Receb'i ve Şa'ban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır" diye dua ederdi.

  Peygamberimizin Ramazan'ı nasıldı?

  Efendimiz (s.a.v)¸ Ramazan heyecanını daha Receb ayı girer girmez yaşamaya başlar ve "Alahım! Receb'i ve Şa'ban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır" diye dua ederdi.
 • Evde¸ işyerinde¸ büroda¸ camide¸ dağ başında¸ üniversitede¸ kışlada¸ karakolda bulunduğunuz temiz olan her yerde günde bir cüz yani yirmi sayfa okuyarak otuz günde Kur’anı hatmetmeye dikkat ediniz.

  Mukabele

  Evde¸ işyerinde¸ büroda¸ camide¸ dağ başında¸ üniversitede¸ kışlada¸ karakolda bulunduğunuz temiz olan her yerde günde bir cüz yani yirmi sayfa okuyarak otuz günde Kur’anı hatmetmeye dikkat ediniz.
 • Orucumuzun kabul edildiği¸ Allah'ın afvına kavuşup ve cehennemden kurtulduğumuza hüsnü zan ettiğimizden dolayı hapishane kapısının önünde elinde valiziyle gökyüzüne bakan mahkum gibi sevinçliyiz.

  Bayram boyunca sohbet konumuz bu olsun!

  Orucumuzun kabul edildiği¸ Allah'ın afvına kavuşup ve cehennemden kurtulduğumuza hüsnü zan ettiğimizden dolayı hapishane kapısının önünde elinde valiziyle gökyüzüne bakan mahkum gibi sevinçliyiz.
 • … arefe ne hüzündür¸ ne de bayram; hem hüzün hem de bayramdır. Arefe mutluluğu bulduğunu sanan insanın ağzındaki tattır. Bu tadın rayihasıyla mestolmak da var¸ kaybolmak da…

  Arefe: Hayat bir “arefe”dir

  … arefe ne hüzündür¸ ne de bayram; hem hüzün hem de bayramdır. Arefe mutluluğu bulduğunu sanan insanın ağzındaki tattır. Bu tadın rayihasıyla mestolmak da var¸ kaybolmak da…
 • Rahmetli Onk. Dr. Haluk Nurbaki¸ kendi ifadesi ile "iman denen nazlı çiçeğimize" çağımızda bulaşmış olan 19 mikrobu bizler için özetlemiş...

  İman adlı 'Nazlı Çiçeğe' bulaşmış 19 Virüs

  Rahmetli Onk. Dr. Haluk Nurbaki¸ kendi ifadesi ile "iman denen nazlı çiçeğimize" çağımızda bulaşmış olan 19 mikrobu bizler için özetlemiş...
 • Ekseriyetin Müslüman olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Eğer Allah’ın Rasûl’ü (s.a.v) bizler için ‘gaye insan’ ise ve ona uyduğumuz ölçüde Müslüman isek¸ kendimize soralım: “Acaba Efendimiz (s.a.v) yaşadığı müddetçe kiminle¸ nerede ve ne zaman alay etmiş?”

  Bugün kaç kişi ile alay ettik?

  Ekseriyetin Müslüman olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Eğer Allah’ın Rasûl’ü (s.a.v) bizler için ‘gaye insan’ ise ve ona uyduğumuz ölçüde Müslüman isek¸ kendimize soralım: “Acaba Efendimiz (s.a.v) yaşadığı müddetçe kiminle¸ nerede ve ne zaman alay etmiş?”
 • Tam sırasıdır... Gelin bu Ramazanı farklı yaşayalım. Afrika'ya el uzatma çağrısı yapanlara¸ özellikle de STK'lara kulak verelim¸ el verelim¸ destek verelim. Bu hassasiyet dalga dalga büyüsün. Kara kıtanın kara derili insanlarının bahtı da kara olmasın.

  Bu Ramazan Hepimiz Afrikalıyız

  Tam sırasıdır... Gelin bu Ramazanı farklı yaşayalım. Afrika'ya el uzatma çağrısı yapanlara¸ özellikle de STK'lara kulak verelim¸ el verelim¸ destek verelim. Bu hassasiyet dalga dalga büyüsün. Kara kıtanın kara derili insanlarının bahtı da kara olmasın.
 • Karanlık bir dünyanın kandili olarak kamil mü’min¸ çevresine dostluk¸ güzellik ve nur dağıtır. Hiçbir zifiri karanlık ona baskın çıkamaz. Kin¸ buğz¸ düşmanlık¸ haset bu çerağın dağıttığı “karanlık şualar” değildir. Tanetmek¸ lanetlemek¸ çirkin tavırlarla çevreyi kirletmek mü’min tavrı olamaz.

  Nur saçan bir kandil olmak…

  Karanlık bir dünyanın kandili olarak kamil mü’min¸ çevresine dostluk¸ güzellik ve nur dağıtır. Hiçbir zifiri karanlık ona baskın çıkamaz. Kin¸ buğz¸ düşmanlık¸ haset bu çerağın dağıttığı “karanlık şualar” değildir. Tanetmek¸ lanetlemek¸ çirkin tavırlarla çevreyi kirletmek mü’min tavrı olamaz.
 • Git gide yaygınlaşan ‘dini ramazana¸ takvayı kadir gecesine sıkıştırma’ anlayışına karşı¸ ‘hayatı ramazanlaştırma’ teklifi… Nureddin Yıldız'ın kaleminden...

  Ramazan Müslümanı mısınız?

  Git gide yaygınlaşan ‘dini ramazana¸ takvayı kadir gecesine sıkıştırma’ anlayışına karşı¸ ‘hayatı ramazanlaştırma’ teklifi… Nureddin Yıldız'ın kaleminden...